
| Parameter | Value |
|---|---|
| Reference Type | External |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 3 V |
| Analog Supply Voltage | 3 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Settling Time | 5 µs |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 12 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
Stock: 761
Distributors
pcbx
Unit Price$10.83113
Ext.Price$10.83113
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.83113 | $10.83113 |
| 10 | $8.60392 | $86.03920 |
| 25 | $8.04768 | $201.19200 |
| 50 | $7.88007 | $394.00350 |
| 100 | $7.71594 | $771.59400 |
| 300 | $7.38021 | $2214.06300 |
| 500 | $7.05909 | $3529.54500 |
| 1000 | $6.75190 | $6751.90000 |
